Anteny DVB-T

Jak dobrać antenę DVB-T?

Prozaiczne pytanie staje się problemem kiedy po wejściu do sklepu zalewa Nas fala dziwnych (często dość futurystycznych) konstrukcji różniących się nie tylko kszatałtem i rozmairem, ale też dodatkami w postaci "HiperWzmacniaczy", magicznych technologii z przedrostkami ULTRA czy MAX. Brak fachowej wiedzy sprzedawcówtylko pogłębia ten chaos powodując że zakupiona przez Nas antena nie spełnia swojej roli i jesteśmy zmuszeni zwrócić ją do sklepu żeby wybrać inną i liczyć że tym razem trafimy.

Anteny pokojowe

generalnie należy ich unikać, dlaczego? Po prostu konstrukcja budynku mocno tłumi sygnał, tak więc zastosowanie anteny zewnętrznej to najlepszy wybór. Czasem jednak zdarza się że anteny pokojowe sprawdzają się w miejscach gdzie sygnał jest szczególnie mocny(pobliże nadajników) lub gdy tor sygnału jest niezakłócony( np. w Bielsku Białej -wysokie bloki osiedla Karpackiego czy Złotych Łanów z oknami w stronę Skrzycznego

Anteny zewnętrzne

Im wyżej znajduje się antena tym wieksze szanse na dobry odbiór, liczy się też "widzialność" nadajnika, oraz odleglość fizyczna od miejsca montażu do nadajnika.

Nie zaleca się montażu "na strychu, pod dachem" tak jak to często robiono w przypadku sygnału analogowego. Na terenie Bielska i okolicy najczęściej stosowane są anteny kierunkowe bez wzmacniaczy(bliska odleglość Skrzycznego powoduje że wzmacniacz często wprowadza tylko zamieszanie i brak obrazu na telewizorze).

 

do 10 km 10-25 km 25-35 km pow. 35 km
pokojowa TAK NIE NIE NIE
siatkowa TAK TAK NIE NIE
LPDA , kierunkowa TAK TAK TAK NIE
kierunkowa
o dużym zysku
TAK TAK TAK

 

 

Działamy w: Bielsko Biała, Szczyrk, Żywiec, Cieszyn, Czechowice Dziedzice, Pszczyna, Kozy, Andrychów Instalacje Sat TV, obsługa techniczna, elektryka, alarmy, monitoringi